Loajalita nade vše kromě cti

Všichni politici chodí kolem daní po špičkách

Stále slyšíme z vládních či opozičních lavic, jak se to má dělat a že vysoký růst zadlužení je třeba řešit. Ekonomové i Rozpočtová rada vlády apeluje na obnovení rovnováhy veřejných financí. Přesto se do řešení základního problému českého daňového systému nechce. Prostě to chce spravedlivější rozložení daňového břemene, protože dnes má velmi špatnou strukturu. A ta cesta je jasná.

Je třeba více zdanit velké firmy a velké majetky, reformovat daňové sazby nejen jeho zvýšením či rozsahem zdanění, ale i úpravou daňového základu, je potřeba postupně utlumit preferenci živnostenského stavu před stavem zaměstnaneckým, nerušit EET, napravit zdeformovaný daňový mix přímých a nepřímých daní a omezit daňové výjimky.

Daně jsou vždy „třídní“, protože, a to si uvědomuje málo občanů, politické strany svým programem hájí své voličské skupiny. A ty jsou v podání pravice podnikatelé, vysoce příjmoví zaměstnanci a živnostníci. Na straně druhé levice hájí zájmy zaměstnanců, lidí s hendikepem či lidi, kteří se ocitli ve složitých životních situacích. Přetahovaná je o státní zaměstnance a o seniory. Důchodci se totiž často nechají napálit zvýšením svých penzí zejména o těch, kteří si to zvýšení nakonec politicky přivlastní.

Proto současná vláda zaměřuje řešení současných problémů jinými směry než by to činily levicové politické strany. Prostě proto, že si od sebe nechce odehnat své voliče. Že to odnese celá příští generace z důvodu vysokého zadlužení, že to odnesou zaměstnanci snížením životní úrovně, tak jako senioři vysokými cenami potravin a nákladů na bydlení. Pravice dokonce ruší EET a hodlá snížit sociální odvody. Tím vším podřeže již tak podřezanou příjmovou stranu rozpočtu. Pak ovšem bude muset sáhnout ke snížení kvality a dostupnosti veřejných služeb, k zastavení investic a podpory konkurenceschopnosti české ekonomiky.

Prostě dříve vědomě zaseknutá sekyra přes sto miliard korun se zvýší o další desítky miliard jen proto, aby vláda vypadala navenek, že si plní své předvolební sliby. Že to již dnes stojí státní rozpočet desítky miliard korun navíc ji nějak nebolí. Problém ovšem je, že stále není vidět nějaká zodpovědná politická strana, která by měla tu odvahu rozpočtovou nerovnováhu řešit. Protože dnes je již jasné, že úspory v řádech jednotek miliard, o kterých stále hovoří pravicová koalice, tento základní problém nevyřeší.