Loajalita nade vše kromě cti

Pro rozvoj města je třeba dávat více času a energie

Není pravdou, že na komunální úrovni neexistují programové rozdíly mezi jednotlivými politickými stranami. A to přesto, že v předvolebním období se to hýří sliby, které rozdíly mezi kandidujícími subjekty poněkud smývají. Nicméně po téměř čtyřech letech lze situaci zhodnotit a také prověřit předvolební sliby politiků.

Já osobně považuji za největší problém Uherského Hradiště neustálý pokles počtu jeho obyvatel a negativní demografický vývoj. To má řadu příčin, která jsou zřetelně popsána ve studii, které má vedení města k dispozici drahně let. Je jen otázkou, proč se jí tedy neřídí. Jsem přesvědčen, že současnému vedení naší radnice schází pomyslný tah na branku, více času a energie pro koncepční rozvoj města. Co jsou platné občanům města neustále zadávané studie a projekty, které nakonec končí v šuplíku bez realizace a bez potřebného efektu. Prostě slouží toliko k pozitivnímu obrazu současného vedení města.

Na straně druhé je třeba pochválit úsilí radnice směřující k postupné revitalizaci sídlišť, k obnově zanedbaných dětských hřišť či snahu o výsadbu nové zeleně v našem městě. To ovšem nestačí udržet mladou generaci, protože té schází finančně dostupné bydlení, lépe honorovaná zaměstnání, ale i kvalitní veřejná doprava či lepší kvalita životního prostředí.

A pro řešení těchto problémů je třeba se poučit nebo přiučit z jiných měst, které již pochopili, že budoucí prosperita jejich města stojí a padá se spokojeností jejich občanů. Opravdu je současné vedení radnice přesvědčeno, že slibovaných 19 nových nájemních bytů vyřeší situaci mladých rodin? Opravdu si vedení města myslí, že nedostatek parkování vyřeší, dle mého názoru, nedostatečnou dostupností linek MHD a zavíráním očí před dopravním kolapsem města? Proč není prioritou další přemostění řeky Moravy a napojení města na obchvat R50? Proč město nepodporuje výstavbu obecních a družstevních nájemních bytů, na které může získat státní i evropské dotace?

Ale těch otázek, na které veřejnost nedostává své odpovědi, je spousta. Blíží se další komunální volby a lidé by se měli zajímat o řešení jejich konkrétních problémů. Protože není pravdou, že na jejich řešení je potřeba stovky milionů korun. Možná, že by stačilo použít těch 21 milionů, které radnice bude vymáhat po Sberbank CZ několik let. Ono je vždy těžké přiznat občanům chybu a namísto toho tvrdit, že tyto „uložené“ peníze na investice nepotřebuje. Já tvrdím, že tyto peníze budou Uherskému Hradišti scházet.