Loajalita nade vše kromě cti

Mladí ve Zlínském kraji potřebují cenově dostupné bydlení

Problémem Zlínského kraje nejsou pouze nízké mzdy, ale i úbytek obyvatel a zejména odchod mladých lidí z našeho kraje. Problémem je totiž i nejnižší počet bytů v minulém roce, kdy bylo dokončeno o 17 %  bytů méně, než v roce 2015. Zároveň ceny bydlení neodpovídají příjmovým možnostem zejména mladých rodin s dětmi.

Sociální demokraté podporují rodiny s dětmi nejen zvyšováním dětských přídavků pro pracující, zvyšováním rodičovského příspěvku či porodného, ale hodláme zavést i delší provozní dobu MŠ a školních družin, chceme podpořit síť mikrojeslí i větší dostupnost volnočasových aktivit. Zavedeme bezúročné půjčky na bydlení a zvýhodněné novomanželské půjčky. Velmi důležité je znovuzavedení společného zdanění manželů.

Součástí podpory bydlení je přijetí zákona o sociálním bydlení, který umožní výstavbu obecních bytů. Tlak na zvyšování platů a mezd a snížení daní zvýší příjmy pracujících zaměstnanců a tím zvýší možnost získání hypotéky či stavebního úvěru. Osobně si dovedu představit poskytnutí dlouhodobého bezúročného úvěru na pořízení bytu s tím, že za každé narozené dítě se bude odečítat jistá částka z tohoto úvěru.

Bydlení je základ pro každého jednotlivce a zejména pro každou rodinu. Proto je důležité obnovit výstavbu obecních a městských bytů, podpořit družstevní výstavbu a zajistit sociální bydlení. Tohle vše pomůže v konkurenci s developery, kteří šponují cenu bytů tak, že se jeho pořízení stalo pro drtivou většinu mladých manželství nedostupnou. Bez zvýšení mezd a bez zvýšení cenové dostupnosti bydlení mladé lidi a mladé rodiny s dětmi neudržíme.

Realizace ImperialMedia s.r.o. 2014